dzisiaj jest: 18 grudnia 2018. imieniny: Laura, Bogusław, Gracjan
wersja polska 
Warto zobaczyć

Walory turystyczne i wypoczynkowe miejscowości w gminie Wielgomłyny przyciągają od lat wiernych sympatyków, którzy przyjeżdżają na wypoczynek w okolice Krzętowa, Rudki i Pratkowic. Mikroklimat sosnowych lasów i nadpilicznych łąk, wolny od przemysłowych zanieczyszczeń zapewnia świeże zdrowe powietrze. Rzeczki i liczne stawy pozwalają wędkarzom na przyjemne spędzanie czasu. Jesienią w zagajnikach i lasach można znaleźć dorodne okazy wielu grzybów. Zwolennicy pieszych wędrówek mają wytyczone 2 szlaki turystyczne. Jeden z nich, szlak czerwony prowadzi z Radomska, przez Ewinę, Kobiele Wielkie, Chełmo, Przedbórz i Bąkową Górę. Szlak niebieski rozpoczyna się w Krzętowie na terenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego i prowadzi doliną Pilicy przez Przedbórz, Skotniki na północ. Od dziesiątków lat drogami od strony Przedborza wiedzie szlak pielgrzymek podążających z Warszawy do Częstochowy.

Stawy "BOROWIEC"

Zapraszając do odwiedzenia naszej gminy prezentujemy większe miejscowości warte zobaczenia.

BOROWIEC - Leży nad Biestrzykówką, na wschód od Wielgomłyn. Zespół stawów hodowlanych w tej wsi zagospodarowało Koło Rybackie Zakładów Mebli Giętych w Radomsku.

Krzętów - nad Pilicą

KRZĘTÓW - Położony malowniczo na wysokim brzegu Pilicy. Już w 1398 r. wymieniona została nazwa wsi "Crzanthow". W XIX w. Krzętów liczył ok. 580 mieszkańców, posiadał karczmę i murowaną piętrową szkółkę krytą dachówką. W czasie II wojny światowej w okolicach Krzętowa partyzanci Armii Krajowej 1 czerwca 1944 r. stoczyli bitwę z oddziałami niemieckimi. Przy drodze do Krzętowa wzniesiono pomnik na pamiątkę zwycięskiej dla AK bitwy.

Krzętów - pomnik

Niedośpielin - kościół

NIEDOŚPIELIN - Wieś nad Biestrzykówką, wspomniana po raz pierwszy w źródłach historycznych w 1383 r. Była własnością szlachecką i kościelną. W otoczeniu starych drzew stoi modrzewiowy kościół p.w. św. Katarzyny i Kazimierza. Zbudował go w latach 1773-1776 Kazimierz Czaplicki, miejscowy dziedzic. Parafia jest jednak starsza, istniała od 1401 r., a dwie poprzednie świątynie uległy zniszczeniu. We wnętrzu znajdują się trzy XVIII-wieczne ołtarze, w jednym z nich mieści się obraz św. Katarzyny. Z XVI wieku pochodzi kamienna kropielnica. W XVIII w. obok kościoła zbudowano drewnianą dzwonnicę przykrytą namiotowym dachem. Przy drodze do Wielgomłyn rośnie okazała lipa o obwodzie 460 cm.

Autoportret Antoniny Malewskiej

ODROWĄŻ - Wieś leżąca ok. 1,5 km na południe od drogi z Radomska do Wielgomłyn, położona na wzniesieniu nad stawami. W otoczeniu starodrzewu parkowego stoi drewniany dwór z 1851 r., będący przez kilka pokoleń własnością rodziny Malewskich. Antonina Malewska była malarką tworzącą na początku XX w. i w okresie międzywojennym. W parku zachował się pomnikowy okaz cisa o wysokości 13 m i obwodzie pnia 190 cm. Na skraju parku przy drodze znajduje się stara kapliczka przykryta gontem z drewnianą figurą św. Jana Nepomucena.

Sokola Góra - dwór z XIX w.

PRATKOWICE - Rozległa wieś na lewym brzegu Pilicy, znana pod nazwą "Prawkowice" już w 1394 r. Na dokumencie z 1466 r. podpisany jest Donin z Prawkowic podkomorzy sandomierski. Na północnym skraju wsi odkryto bardzo interesujące cmentarzysko kultury łużyckiej z epoki brązu.

RUDKA - Wieś u ujścia Biestrzykówki do Pilicy, w 1553 r. była własnością Rudzkiego. W XIX w. znajdowały się tu: gorzelnia, cegielnia i dwa młyny. Eksploatowano pokłady torfu. W okolicy wsi znaleziono ślady osadnictwa z początków epoki brązu.

SOKOLA GÓRA - Wieś położona na wzniesieniu dominującym nad okolicą, znana była już w 1399 r. Zwraca uwagę pięknie położony murowany dwór otoczony parkiem. Pochodzi on z XIX w. Jest jednokondygnacyjny z gankiem wspartym na 4 kolumnach. Obecnie mieści się tu szkoła podstawowa. We wschodniej części parku znajduje się smukła kolumna z popiersiem Matki Boskiej przywiezionym w 1913 r. z Wenecji. Za dworem, wśród grabów stoi obelisk z popiersiem Tadeusza Kościuszki. Właściciel majątku, Czesław Waliński zbudował we wsi w 1904 r. gorzelnię funkcjonującą do dziś.